1. világháborús emlékmű
Jászszentandrás 1995
A források tanúsága szerint az 1. világháború alatt Jászszentandrásról 1420-an vonultak frontszolgálatra, akik közül 144-en hősi halált haltak. Emlékük előtt tisztelegve, nevüket megőrizve, 1925. szeptember 27-én állított emlékművet a hálás utókor, amelyet Horváth József főszolgabíró avatott fel. Az emlékmű Kisfaludi Strobl Zsigmond (1884-1975) szobrászművész alkotása. A zászlaját földig hajtó rohamsisakos katona a márványlap betétes műkő obeliszk előtt áll. Az emlékmű talapzatára 2006-ban egy fekete márványtáblát állított a község önkormányzata az 1. világháború hőseire, az egyéni tragédiákra és a Trianon okozta közös tragédiák emlékére. 2015. június 26-án avatták fel újra a centenáriumi ünnepségek keretében felújított emlékművet, amelyre újabb emléktáblát helyeztek 202 helyi áldozat nevével. Kósa Károly felvétele
| Cím(ek), nyelv | |
|---|---|
| nyelv | magyar |
| Tárgy, tartalom, célközönség | |
| tárgy | Emlékművek, I. világháború |
| célközönség | általános |
| Személyek, testületek | |
| létrehozó/szerző | Kósa Károly |
| Tér- és időbeli vonatkozás | |
| kiadás/létrehozás helye | Jászszentandrás |
| térbeli vonatkozás | Jászszentandrás |
| időbeli vonatkozás | 1995 |
| Jellemzők | |
| hordozó | fotópapír |
| méret | 9x13 cm |
| kép színe | színes |
| formátum | jpeg |
| Jogi információk | |
| jogtulajdonos | Verseghy Ferenc Könyvtár |
| hozzáférési jogok | Ingyenes hozzáférés |
| Forrás, azonosítók | |
| azonosító | Kósa Károly |