Révhelyi Elemér képei

Veszprém Szentháromság tér

kép
minősített tartalom

Veszprém az 1930-as és az 1940-es években.

A veszprémi Vár utca kiöblösödésével érünk az impozáns Szentháromság térre, mely egyházi és világi ünnepségek, fesztiválok, hangversenyek és előadások szabadtéri színhelye, és Magyarország talán legszebb barokk tere.

A Szentháromság tér közepén áll az 1750-ben, Padányi Bíró Márton megrendelésére felállított Szentháromság szobor. Az akkori püspök saját családi címerének és védőszentjének, Szent Mártonnak is előkelő helyet juttatott a szobrok, domborművek között. A kompozíciót Schmidt Ferenc szobrász-kőfaragó mester készítette, az utóbbi években történt felújításhoz Veszprém testvérvárosa, Passau nyújtott segítséget. A szoborcsoport a Vár főterének névadója.

Szentháromság szobor
A várnegyed szívében, a Dubniczay-palota, a Szaléziánum, a székesegyház, a Gizella-kápolna és az Érseki Palota által körülölelt tér közepén tekintetünket az ég felé irányítja az arany díszítéstől csillogó Szentháromság-szobor, amelyet 1750-ben, Padányi Bíró Márton megrendelésére állítottak fel. Az akkori püspök saját családi címerének és védőszentjének, Szent Mártonnak is előkelő helyet juttatott a szobrok, domborművek között.

Szentháromság tér
A tér északi részén találjuk a Szent Mihály-székesegyház neoromán épületét (alapjai 10. századiak). Tőle jobbra helyezkedik el a barokk nagypréposti palota, majd a kicsi Gizella-kápolna, Veszprém legrégebbi – 13. századi – épülete, ezután pedig a barokk Érseki (korábbi Püspöki) palota (1763), Fellner Jakab alkotása. A Gizella-kápolna előtt található a 2002-ben felújított, 41 méter mély Várkút. A tér másik oldalának legfontosabb épülete a ferences templom (1730) és a Dubniczay-ház (1751).

Cím(ek), nyelv
nyelv magyar
Tárgy, tartalom, célközönség
tárgy Fénykép
tárgy Veszprém
tárgy Szentháromság
tárgy Szentháromság tér
tárgy Szentháromság szobor
tárgy várnegyed
tárgy Vár utca
tárgy Szent Mihály székesegyház
tárgy Gizella kápolna
tárgy Dubniczay-palota
tárgy Püspöki palota
Személyek, testületek
létrehozó/szerző Révhelyi Elemér
kiadó Kuny Domonkos Múzeum
Tér- és időbeli vonatkozás
kiadás/létrehozás helye Tata
térbeli vonatkozás Veszptém
térbeli vonatkozás Veszprém megye
térbeli vonatkozás Balaton-felvidék
térbeli vonatkozás Magyarország
az eredeti tárgy földrajzi fekvése Tata
időbeli vonatkozás 1930-1940.
Jellemzők
hordozó papír
kép színe fekete-fehér
formátum jpeg
Jogi információk
jogtulajdonos Kuny Domonkos Múzeum
hozzáférési jogok Kutatási engedéllyel hozzáférhető
Forrás, azonosítók
leltári szám/regisztrációs szám 2014_4485