Révhelyi Elemér képei

Szószék

Szent Jakab Templom Lőcse

kép
minősített tartalom

Lőcse az 1930-as, 1940-es években

Szószék
A templom főhajójának hátsó részén található, mivel a reformáció idejében keletkezett és az evangélikus templomokban a szószéknek központi helyzete van. Az eredeti szószék a templom főhajója elülső részén volt. A mai szószéket 1625-1626-ban az olmützi (Olomouc) Kollmitz Kristóf asztalos készítette. Kollmitz a fehérhegyi (Biela hora) csata után kivándorolt és Lőcsén telepedett le. A szószék szobrai Schmidt Hans és Unterbaum Pál munkája. Bár szobraik nem képeznek nagy művészi értéket, a szószék ennek ellenére méreteivel, építészetével és ikonjaival fontos művészeti tárgy. Az alkotója a kereszténység születését ábrázolta rajta. A szószék Mózes fején ül. Mózes kezében Tízparancsolatot - a természetes törvényt - tartja. A szószék alsó részén az Ószövetség jelenetei láthatók: Ábrahám áldozata, Sámson a filiszteusok táborában, Jakab harca az angyallal - a kereszténység a zsidóságból gyökerezik. A szószék felső részén a négy evengelista és Szent Pál látható. Tetejét a Feltámadt Krisztus szobra díszíti - a keresztény hit alapja. A szószéket Kramer Antal, lőcsei polgár építtette.

Lőcse, és az egész Szepesség első számú egyházi látnivalója, a lőcsei főteret uraló, háromhajós Szent Jakab-templom, a Felvidék második legnagyobb gótikus temploma.

A Szent Jakab-templomot a XIV. század elején kezdték építeni, évszázados munkálatok során alakult ki az álbazilikás, háromhajós csarnoktemplom. Hossza csaknem 50 méter, szélessége meghaladja a 20 métert. Gótikus Szent György kápolnája a munkálatok vége felé (1392) épült északi feléhez. A templom várost meghatározó sziluettje a XIX. században nyeri el végleges formáját, számos tűzvészt követő újjáalakításának „köszönhetően”. A templom bővülése párhuzamosan folyt a város gazdasági fellendülésével, Mátyás fogadására épült 1474-re a déli előcsarnok a felette lévő kápolnával (Corvini oratórium), ugyanekkor a Thurzók költségén az északi előcsarnok és a nyugati orgonakarzat is elkészül. A század végén itt találkozik a négy Jagelló fivér is, ennek mementója a Máriahó-oltár. A tornyon kívül épségben, sőt további díszítésekkel vészeli át a reformáció és a várostüzek rombolását. Még a nagy 1747-es tűzvész is csak kisebb pusztítást végez, bár a Thurzó-család sírhelyét eltávolítani kényszerültek. A XIX. században felújítják orgonáját, valamint a kor ízlésének megfelelő színes ablaküvegeket kap.

Cím(ek), nyelv
nyelv magyar
Tárgy, tartalom, célközönség
tárgy Fénykép
tárgy Lőcse
tárgy háromhajós csarnoktemplom
tárgy gótikus
tárgy szentély
tárgy Szent Jakab templom
tárgy szentély
Személyek, testületek
létrehozó/szerző Révhelyi Elemér
kiadó Kuny Domokos Múzeum
Tér- és időbeli vonatkozás
kiadás/létrehozás helye Tata
térbeli vonatkozás Lőcse
térbeli vonatkozás Levoca
térbeli vonatkozás Szepesség
térbeli vonatkozás Felvidék
térbeli vonatkozás Szlovákia
az eredeti tárgy földrajzi fekvése Tata
időbeli vonatkozás 1930-1940.
Jellemzők
hordozó papír
kép színe fekete-fehér
formátum jpeg
Jogi információk
jogtulajdonos Kuny Domokos Múzeum
hozzáférési jogok Kutatási engedéllyel hozzáférhető
Forrás, azonosítók
leltári szám/regisztrációs szám 2013_0519